W każdym domu oprócz kominów istnieją dwa rodzaje wentylacji:
  • wentylacja wywiewna - jest to kratka wentylacyjna zamontowana pod sufitem, która ma na celu usuwać zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń,
  • wentylacja nawiewna - kojarzona z kratką w drzwiach - ma za zadanie dostarczyć do urządzenia niezbędne do spalania powietrze pochodzące z zewnętrznych otworów okiennych lub drzwiowych.

Należy pamiętać, że wentylacja wywiewna zapewniająca bezpieczeństwo użytkowania urządzeń gazowych będzie działać prawidłowo tylko przy sprawnej wentylacji nawiewnej.

Aby mieć pewność, że do urządzenia gazowego dostarczana jest odpowiednia ilość powietrza do spalania okna powinny być ustawione na mikrorozszelnienie, a przewody wentylacyjne sprawdzone przez kominiarza.

Kotły centralnego ogrzewania mogą nie być używane nawet przez kilka miesięcy w okresie letnim, ale mimo to przewody wentylacyjne mogą wtedy ulec zanieczyszczeniu lub nawet zostać zatkane przez różnego rodzaju śmieci czy gałęzi znoszone przez ptaki. Dlatego też kontrola przewodów wentylacyjnych oraz kominów przed sezonem grzewczych jest konieczna dla bezpieczeństwa domowników.


typy wentylacji - nawiewna typy wentylacji - wywiewna
Typy wentylacji na przykładzie łazienki:

wentylacja nawiewna (rys.1)
wentylacja wywiewna (rys.2)

CENTRUM-SERWISOWE.eu 2011-2013  |  wszelkie prawa zastrzeżone  |  webmaster wyślij zgłoszenie on-line